Ajakiri ÕU

Nr 2 | 2010

Eesti Maastikuarhitektide Liidu poolt väljaantava ajakirja ÕU" teine number on 48 lehekülge väärtlugemist alates reisist ökoutoopiasse, vabaõhulava tegemise õpetusest kuni linnaloomade vaatluseksperimendini Tartu Raekoja platsil.

 

Kultuurkapitali toetusel ilmunud välieluruumi ajakirja ÕU" värske number on pakitud mustvalgesse kuube, mille hõlmade vahel peidus 15 erinevat lugu.

 

Uuest numbrist leiab intervjuu Kersti Lootuse bürooga Lootusprojekt, mis on muuhulgas hakkama saanud selliste projektidega nagu enam kui 20 hektari suurune Narva-Jõesuu rannaala, Pärnu Vallikääru park, 2008. aasta parimaks kommunaalrajatiseks kuulutatud Haapsalu piiskopilinnuse vallikraav ja lastepark ning Vabadussõja võidusamba ümbruse haljastusprojekt.

 

ÕU" lehekülgedel mõtiskleb kirjanik Mehis Heinsaar linnadest, majadest, õhtustest tänavatest ja inimestest kui linnaloomadest, lisaks õpetatakse tegema vabaõhulava.

 

Maastikuarhitekt Sulev Nurme viib lugeja endaga rändama Amatciems´i - piiritletud, kui piirideta ökoutoopiasse, külasse, mis meenutab Hobbitoni-Tolkieni unistust külautoopiast.

 

Karin Bachmann ja Mirko Traks räägivad põnevast eksperimendist, mille käigus asus kamp noori inimesi terveks ööpäevaks elama keset Tartu Raekoja platsi. Eksperimendi käigus tõime terve elu linnaruumi, noored õppisid süüa tegema ja kaartidelt linna tundma. Eesmärgiks oli uurida elu linnas sarnaselt loodusekspeditsioonile, kus inimene ei otsi kontakti vaid on distantsilt vaatleja, identifitseerides linnaloomi ehk inimesi," tutvustab eksperimenti maastikuarhitekt Karin Bachmann. Eksperimendi aluseks on Mehis Heinsaare poolt inimeste rühmitamine erinevateks hüperloomadeks, kus näiteks küülikutele ja jänestele vastavad lihttöölised, öökullidele filosoofid ja geeniused ning kährikuid, saarmaid ja rebaseid esindavad väike-äride omanikud, advokaadid ja pudukaupmehed.

 

ÕU" värske number räägib veel illegaalselt maadhõivavatest ja seal porgandeid ning peete kasvatavatest geriljaaednikest, Tallinna hoonetele hispaaniakeelse sõna plaza nime andmisest ja tervisliku toit(u)mise võimalikkusest ja võimalustest linnas.

 

Vastilmunud ÕU" numbri juurde kuulub ka enam kui 200 leheküljeline pildiraamat Jalakäijate piirded Tallinnas", mis juhib tähelepanu piiretele, mis Tallinna tänavatele inimeste suunamiseks on pandud.

 

Tallinnas on inimesed nagu kariloomad, keda on vaja juhatada ja kelle liikumist suunata. Igasugune vaba liikumine puudub," räägib üks ÕU" tegijatest, maastikuarhitekt Martin Allik.

 

ÕU" on välieluruumi ajakiri, mille loojateks on seltskond noori maastikuarhitekte, kelle eesmärgiks oma eriala laiemale üldsusele tutvustamine.

 

Ajakiri on saadaval suuremates ostukeskustes ja raamatupoodides. Uus number ilmub sügisel.

 

Lisainfo:

Triin Tähnas

Triin.tahnas[at]gmail.com

518 6783

 

Merle Karro-Kalberg

merlekar[at]gmail.com

509 6562

 

Lehe EMAL alalehed:

 

 

Ajakirja väljaandja:
Eesti Maastikuarhitektide Liit

Peatoimetaja:
Merle Karro-Kalberg

Kolleegium:
Anna-Liisa Unt, Karin Bachmann, Mirko Traks, Aljona Galazan, Martin Allik

 

Toetaja:

Eesti Kultuurkapital

 

Loe netist