Uudised ja artiklid

20. augustil avati Tallinnas põhjaliku uuenduse saanud Vabaduse väljak

Postitas: Sirle | Kuupäev: 24/08/2009

Allikas: Tallinna Postimees, Tallinna linna koduleht

Vabaduse väljaku uue lahenduse autorid arhitektuuribüroost Alver ja Trummal on tulemusega rahul, kuid rõhutasid, et avatud plats on vaid edasiste tööde algus.

 

Pariisist pärit arhitekt Bernard Gerboud on väljaku arengut jälginud juba viimased 13 aastat. Tema sõnul ühendab väljak moodsat ja vana, tulevikku ja olevikku üheks tervikuks, vahendas ERR Uudised «Aktuaalset kaamerat».

 

«See on tuleviku poole vaatamine, sest ma mäletan, et siin oli palju autosid, aga autode maapinnal hoidmine on ruumi raiskamine,» ütles Gerboud.

 

Arhitekt Andres Alveri sõnul peaks Vabaduse väljak initsieerima nüüd teistmoodi linnaelu, mida Eestis pole väga palju, kuid arendusega tuleb kindlasti ka edasi minna. «Loodame, et see plats aitab sellele kaasa, et meil hakkaks linnas hea olla olema,» ütles ta.

 

Abilinnapea Taavi Aasa sõnul on teha jäänud Kaarli puiestee äärne promenaad koos maaaluse osaga ja läbimurre Hirveparki Toompea tänavalt, milleks tuleb saavutada kokkuleppe kruntide omanikuga.

 

Vabaduse väljaku ümberehitust alustati mullu augustis, ehitusprotsessi algfaasis tuli alal läbi viia ulatuslikud ning töö- ja ajamahukad arheoloogilised väljakaevamised. Arheoloogilised uuringud viidi läbi kokku 5000 m2 alal. Ehitustegevuse kõige suuremahulisem töö oli maa-aluse osa betoonkonstruktsioonide ehitus, mille käigus valati ligi 9000 m3 betooni, paigaldati 850 tonni armatuurterast ning 47 km järelpingetrosse.

 

Maa all on säilitatud ja eksponeeritud ka endised vallikraavi tugimüürid, maa peal markeerib nende asukohta ülejäänud väljakupinnaga võrreldes teist tooni sillutis. Erinevaid sillutisi kasutades on markeeritud ka kunagise Harju värava asukoht, osa värava alusmüürist jäeti läbi klaasi maa pealt vaadeldavaks.

 

Maa all asuvad parkla 123 autole, Ahhaa teaduskeskus, noortekeskus, väljaku ajalugu tutvustav väljapanek, kohvik, tualettruumid ja munitsipaalpolitsei tugipunkt.

 

Vabaduse väljaku ümberehituse kogumaksumuseks kujunes ligikaudu 280 miljonit krooni.

 

Vabaduse väljaku ümberkujundamise aluseks olnud detailplaneeringu koostas arhitektuuribüroo Alver & Trummal Arhitektid, ümberehitustööde projekti koostas AS Sweco Projekt.

 

Viited

Email again:

Kommenteeri!

Nimi
E-mail
Kommenteeri

Kirjuta siia esimene kommentaar!