Uudised ja artiklid

2008. a parimaks arhitektuuri- ja kujundusvalgustuse objektiks pealinnas valiti Tallinna Tehnikaülikooli peahoone fassaadi ning Akadeemikute allee valgustuslahendus

Postitas: Sirle | Kuupäev: 15/02/2009

Allikad: Tallinna koduleht, Silmani Elekter

2008. aasta parimaks arhitektuuri- ja kujundusvalgustuse objektiks pealinnas osutus Tallinna Tehnikaülikooli peahoone fassaadi ning Akadeemikute allee valgustuslahendus, mis ühtlasi pälvis tiitli 'Põhjala valguspärl Tallinnas 2008'.

 

Komisjonile laekus hindamiseks neli valgustuslahenduse ettepanekut: 'Admirali Maja',  Nukuteatri hoone, Tallinna Tehnikaülikooli esifassaad ja Akadeemikute allee ning Rottermanni kavartali alleevalgustus.

 

Tallinna abilinnapea Deniss Borodits tõdes, et lähtuvalt kehtestatud arhitektuuri- ja kujundusvalgustuse hindamise põhimõtetest, otsustas komisjon tunnistada parimaks arhitektuuri- ja valgustuslahendusega objektiks Tallinna Tehnikaülikooli peahoone fassaadi ning Akadeemikute allee innovaatilise valgustuslahenduse.

 

Peafassaadi valgustamiseks on kasutatud läbipaistvast või piimjast polükarbonaadist hajutitega pinnapealseid luminofoorvalgusteid. Valgustusprojekti autoriks on OÜ Dimitrel projekteerija Svetlana Voinova, välisvalgustuspaigaldise ehitas välja Welander AS. Akadeemikute allee valgustuslahenduse autoriks on Ülle Grishakov Kivisilla OÜ- st, elektripaigaldise ehitas välja Welander OÜ.

 

'Tallinnas on juba tekkinud ja tekkimas objekte, mis disainvalgustuse abil on muudetud atraktiivseks ja pilkupüüdvaks. Et innustada tegijaid selles suunas edasi liikuma on Tallinna Linnavalitsuse määrusega kehtestatud arhitektuuri- ja kujundusvalgustusalaste tööde hindamise alused, et selgitada välja parim valgustusalane lahendus,' ütles Boroditð.  'Arhitektuuri- ja kujundusvalgustuse hindamisel lähtutakse kolmest märksõnast: esteetiline disain ja valgustusprojekti kontekst; tehniline disain ning projekti maksumus.'

 

Ühtlasi korraldab Tallinna Kommunaalamet tiitli võitnud rajatistele ülesseatud kujundusvalgustuse elektripaigaldiste lülitamise linna välisvalgustusvõrku koos nende elektrikulude kandmisega linna tänavavalgustuse hoolduskuludesse.

 

Linnaruumi ülesseatud arhitektuuri- kujundus ja talvevalgustuse hindamiskomisjoni töö eesmärk on väärtustada kujundusvalgustuse kasutamisega linnaruumi mitmekesistamist. Komisjoni  esimees on Tallinna abilinnapea Deniss Boroditð, komisjoni aseesimees Tallinna Kommunaalameti juhataja Ain Valdmann, komisjoni kuuluvad Tallinna Kommunaalameti juhataja asetäitja - osakonna juhataja Tarmo Sulg, Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti linnadisainer Urmas Kaldaru, Tallinna Kesklinna vanema asetäitja Kaia Sarnet, asutuse Kadrioru Park juhataja Ain Järve ning Tallinna Kommunaalameti hooldusosakonna peaspetsialist Tiit Tammvee. Komisjoni töös osales ka Tallinna tänavavalgustuse hooldusfirma AS KH Energia-Konsult tehnikaosakonna juhataja Toomas Roosna.


Arhitektuur: Kivisilla OÜ, Ülle Grishakov
Valguskonsultant: Silmani Elekter AS, Siim Porila
Peatöövõtja: Oma Ehitaja AS
Elektritööd: Welander AS
Tellija: Tallinna Tehnikaülikool

 

Valgusprojekti eesmärgiks oli valgustada TTÜ peahoone tagune seni põhiliselt kasutuseta olnud väliala, luues tulemusena esindusliku väliskeskkonna üliõpilastele ning õppejõududele.

 

Valgustuse põhiteljeks on jalakäijate allee, mis viib TTÜ peahoone fuajeest auditoorimite taguste välialadeni.

 

Peamiseks aktsentvalguselemendiks on TTÜ logo LED-valgustitest moodustatud "peegeldus". Eesmärk oli saavutatav Insta LED-valgustitega Instalight 1060. Valgustite konstruktsioon lubab neid paigaldada katkematutesse jadadesse, kus moodulite jätkukohad on vähemärgatavad.

 

Lisaks uuele valguslahendusele uuendati ka ülikoolilinnaku väljanägemist (uus ruumikujundus, nt sisehoovis betoonterrassid ja istumisnurgakesed, peasissekäigu ees uued pingid ja muu invetar) ning värskendati fassaade.

 


Fotode allikas: Silmani Elektri koduleht

Viited

Email again:

Kommenteeri!

Nimi
E-mail
Kommenteeri

Kirjuta siia esimene kommentaar!