Uudised ja artiklid

Endrik Mänd: linlased tuleb varakult kaasata linnaehituslikesse otsustesse

Postitas: Sirle | Kuupäev: 16/02/2010

Allikas: Eesti Arhitektuurikeskus, 16.02.2010, Pressiteade

Täna, 16. veebruaril, algab Tallinnas järjekordne Arhitektuurikeskuse korraldatud kahepäevane Linnafoorum, kus arhitektid, transpordiehituse spetsialistid, linnajuhid ja eriala professorid otsivad lahendusi, kuidas muuta autokeskne Tallinna kesklinn kvaliteetseks avalikuks ruumiks. Vaatluse all on piirkond Russalkast Balti jaamani. Ala uut võimalikku arhitektuurset lahendust tutvustatakse 17. Veebruaril kell 18-20 avalikul üritusel Mustpeade Maja Olavi saalis, samuti saab jälgida otseülekannet internetist.

 

Tallinna peaarhitekti Endrik Männi sõnul peavad olulised linnaehituslikud otsused toetuma võimalikult laiapõhjalisele alusele. „Seetõttu on oluline kaasata linlased protsessi juba selle algusstaadiumis, et mõista, millist Tallinna nad näha sooviksid. Kui sellele lisanduvad esmased nõuanded professionaalsetelt arhitektidelt-linnaplaneerijatelt, siis on loodud suurepärane alus igakülgselt kaalutletud ja avalike huve arvestava otsuse langetamiseks. Just sellist võimalust Tallinna linn koostöös Arhitektuurikeskusega Linnafoorumite raames pakubki,“ ütles Mänd. „Kontseptsioon „Linna avamine merele“ eeldab linnakeskkonna laienemist merele. Loomulikult tähendab see ka vastava teedevõrgu kavandamist. Kelle huvides aga oleks laia transiitkoridori rajamine mere ja kesklinna vahele?,“ arutles Endrik Mänd.

 

Seekordsel Linnafoorumil küsitakse, mis saab Põhjaväila projektist edasi ja kuidas see suhestub Tallinna merele avamise kontseptsiooniga? Kuidas nihutada rõhk Tallinna kesklinna autokesksuselt kvaliteetsele avalikule ruumile kõige laiemas mõttes?

Tallinna puhul on problemaatiline kogu piirkond Russalkast Balti jaamani – kuidas lahendada liiklust niiviisi, et saaksime rääkida ligipääsu võimaldamisest kultuurilistele ja looduslikele väärtustele, mitte kiirest läbisõidust ja nende väärtuste äralõikamisest? Kuivõrd on üldse vaja põhjapoolset kiiret linna läbimise võimalust? Millised lahendused ja millises ajalises perspektiivis on realistlikud?

 

Poolteist päeva kestavas töötoas osalevad Douglas Gordon Helsingi linnaplaneerimise osakonnast, Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd, arhitektid Dace Kalvane (A Plus Architects ), Villem Tomiste ja Mihkel Tüür (AB Kosmos ), Veronika Valk (Yoyo & Zizi), projekteerimisbüroo K-Projekt juhataja Rein Annusver, Dago Antov ja Margus Nigol inseneribüroost Stratum, Eesti Arhitektuurikeskuse juhatuse esimees Ülar Mark, EKA Mahulise arhitektuuri õppetooli professor Toomas Tammis, EKA Urbanistika õppetooli professor Panu Lehtovuori, EKA Linnaplaneerimise õppetooli professor Andres Alver, Katrin Koov EKA Linnamaastike osakonnast, Tartu Ülikooli Inimgeograafia professor Rein Ahas. Diskussionist võtavad osa abilinnapea Taavi Aas, Linnamajanduskomisjoni esimees Anu Hallik-Jürgenstein, Tallinna Sadama kinnisvara ärisuunajuht Ahto Ader ning lisaks veel mõned arhitektid.

 

Linnafoorumi avalik üritus toimub 17. veebruaril kell 18-20 Mustpeade Maja Olavi saalis, Pikk tänav 26. Avalikku üritust saab jälgida otseülekandena ka kodulehel www.arhitektuurikeskus.ee/linnafoorumid, sealt leiab ka täiendavat infot seekordse ja varasemate foorumite kohta.

 

Linnafoorumite sari algas oktoobris 2009 Tallinnas, kus vaadeldi Linnahalli-uue linnavalituse hoone-Kultuurikatla piirkonda. Järgmine Linnafoorum toimub Tartus 16-17. märtsil ja võtab vaatluse alla Tartu Ülikooli ruumilised strateegiad. Linnafoorumid toimuvad aasta jooksul kaheksal korral järgmistes linnades: Rakveres, Narvas, Tartus, Pärnus, kolmel korral Tallinnas ning Viimsi vallas. Projekti rahastab EAS Norra-EMP regionaalarengu toetusprogrammi raames 1,7 miljoni krooniga.

 

Linnafoorumit korraldab Eesti Arhitektuurikeskus koostöös Tallinna linnaga. Eesti Arhitektuurikeskuse asutasid Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Arhitektide Liit 2008. aasta lõpus. Arhitektuurikeskuse eesmärk on kujuneda arhitektuurialase teabe, oskuste ja ideede vahetamise platvormiks ning levitajaks kogu Eesti ühiskonnas; uuenduste labor, mis arendab eesti kultuuri ja loomemajandust. Arhitektuurikeskus viib eesti arhitektuuri maailma ja tegutseb rahvusvaheliselt.

 

Lisainfo:
Kaja Pae
Linnafoorumite eestvedaja

5695 7067
kaja[at]arhitektuurikeskus.ee

 

Ülar Mark
Eesti Arhitektuurikeskuse juht

503 8872
ular[at]arhitektuurikeskus.ee

 

Karin Kahre
Eesti Arhitektuurikeskuse avalike suhete juht

509 9886
karin[at]arhitektuurikeskus.ee

 

Linnafoorumide koduleht

 

Viited

Email again:

Kommenteeri!

Nimi
E-mail
Kommenteeri

Kirjuta siia esimene kommentaar!