Uudised ja artiklid

Merle Karro-Kalberg: Kuidas aeda loodussõbralikult suhtuda?

Postitas: Sirle | Kuupäev: 02/06/2008

Allikas: Postimehe lisa Uus Aed 06.05.2008

Viimasel ajal tundub, et eesti naiste uus trenditegevus on sisekujundus ja meeste kohustuslikuks spordialaks laupäevahommikune muruniidukiga pikamaajooks. Samas ei ole kunagi aega teha seda, mida tegelikult teha tahaks – raamatuid lugeda või lastega loomaaias käia. Lisaks nõuab kõik see ehitamine, ehtimine ja korrastamine ka korralikku rahalist ressurssi. Millegipärast on kogu aeg ka kiire. Kiire, et maja juba valmis saaks, kiire, et aed järgnevalt maja täiendama hakkaks.

 

 

Kui hoone välisarhitektuuri ja sisekujunduse peale mõeldes on juba jõutud julgemate ideedeni ja ainuvalitsevaks stiiliks ei ole ainult ratsionaalne, steriilne modernism, siis aeda ei ole kardinaalsemad ideed veel jõudnud. Ilus aed ei tähenda ainult korralikku piinlikkuseni pügatud muru või geomeetrilisi okaspuuvorme, sekka mõni võõrasemadega lillepeenar. Ilus aed tähendab isikupära, mida on võimalik saavutada ka väheste rahaliste vahenditega, keskkonnasäästlikult ja mille hooldus ei võta hiljem hinge kinni nii, et muuks enam aega ei jäägi.

 

 

Kui esmapilgul võib ju tunduda, et aiapidamine iseenesest on üks väga keskkonnasõbralik tegevus, siis kõik see rahaline ja ehituslik ressurss, mida te sellesse aeda paigutate koormab keskkonda nii või teisiti. Aia siledaks lükkamine nõuab masinat, see omakorda töötab kütusel, kõik need üheaastased lilled (peiulilled, petuuniad, dekoratiivsed kapsad jne), mida te kasvatate, tahavad igal aastal eraldi lähenemist ja nõuavad aega. Aga säästlikkus tähendab ka aja säästmist. Saaks ka odavamalt ja vähesema ressursiga. Selleks järgnevalt viis lähenemist.

 

 

Tunne oma krunti/aeda. Selle asemel, et oma maalapil kohe muruniiduk haarata, tasuks eelnevalt tutvuda, mis su aias üleüldse kasvab. Mõnikord võib see võtta paar aastat. Alles siis kui sa tead, mis ja kus aias on, saab hakata mõtlema kujunduse peale. Ainult nii sünnivad parimad lahendused - ajapikku. Kui ollakse juba tuttav oma vajadustega ja krundi võimalustega. Aeg toob aias välja ka selle iseloomulikud rohestruktuurid, ajapikku jõuab aia kasutaja teadmiseni, kuhu oleks mõistlik rajada tiik (aia madalamasse ossa), kuhu paigutada lillepeenar (seal, kus paistab päike) jne. Kujuneb välja harjumus istuda ühes kohas, lapsed vaatavad endale välja meeliskoha mängimiseks teises kohas. Jääb ära olukord, kus kiiresti-kiiresti midagi valmis ehitatakse ning hiljem see lahendus ei toimigi nii nagu oli ilusate piltidega eskiisplaanil, jääb ära ümbertegemisvaev. Lisaks aitab oma aia olemuse tundmine säilitada aias ka kujunduslikult need olulised ja huvitavad detailid, mis hiljem moodustavad aia karakteri ning ei ole kulutatud asjatult raha, aega ja keskkonnaressursse parandamaks midagi, mis tegelikult üldse parandamist ei vajagi.

 

Säilita aias aastaajad. Võib ju tõesti tunduda, et geomeetriline okaspuuvorm on parim valik ühtlase murupinna taustale, kuid sellisel lahendusel puudub absoluutselt isikupära. Selliseid aedu tehti juba eelmise sajandi 20tel aastatel ja seda mõttega eksponeerida maja ja jätta aed teisejärguliseks. Kõik uus on küll ammuunustatud vana, aga tänaseks päevaks on see lahendus pigem ammuunustatud vana. Aed tähendab ju tükikest maad, igatsust looduse järele. Ja meie kliimavöötmes tähendab see aastaaegade vaheldumist, mis mainitud kujundusstiilis jääb täiesti märkamatuks. Kevadel üle terve aia lumikellukesed, hiljem punane tulbipõld, suvel karikakrad jne. Ja kindlasti ei maksa piirduda vaid lillepeenraga. Nad kasvavad väga edukalt ka muru sees, mis tähendab, et jääb ära rohimine, selle asemel minge lugege raamatut.

 

Eesti looduse taimed. Kõik need taimed, mida te puukoolidest koju toote on kunstlikult kasvatatud, mis tähendab, et nende sirgumiseks on läinud tublisti kütuseenergiat, inimressurssi, jne.


Kasutage dekoratiivse orgaanilise materjalina parem taimi, mida on leida meie kohalikust loodusest – kassikäpad, unimagun, kanarbik, maikelluke jne. Selline lähenemine toob teie aeda ka elu juurde konnade, siilide ja liblikate näol. Ühtlasi tähendab see ka seda, et need taimed on meie kliimaga kohanenud ja jääb ära lisaenergia kulutamine, mida nõuaks muude taimede talvine katmine või muu sarnane ajakulu. Saategi aega lastega loomaaeda minna.

 

 

Kasutage ära ka need taimed, mis teil juba koduaias kasvavad, ärge hahahe kohe nn umbrohu vastu võitlema.
Samuti tähendab selliste vahenditega aia loomine ka elupaiga loomist elusloodusele ja selle olenditele, millega saame kompenseerida asjaolu, et oleme oma maja ehitamisega neilt midagi sarnast ära võtnud.
Vaata täpsemalt:
http://loodusaed.kirikiri.ee/

 

Ehitusülejääkide kasutamine. Keskkonnasäästlikkuse kõige tuntum reegel ongi vast see, et tarbida ära juba olemasolevad materjalid enne kui hakata uusi ostma või tootma. Tihtipeale jääb materjali üle maja ehitamisest või vedeleb ehitusplatsidel veel nõuka-aegset ülejääki. Pange fantaasia tööle ja tehke nendest aias midagi. Lillepotte laepaneelidest, vanadest tellistest teid, ronitaimede tugi armatuurrauast)

 

 

Erinevad taimepinnad. Kellel modernism on tõesti südamelähedane, kes saab esteetilise naudingu ühevärviliste pindade koosmängus ja kontrastis, siis saab seda luue erinevate roheliste kihtidega. Selleks sobivad taimed on enamasti suurte lehtede ja tagasihoidliku õiematerjaliga Taimed, mida me tavaliselt loeme umbrohuks (naat) või taimed, mida esteetilises mõistes ei kasutata (rabarber), moodustavad ühtlase laiguna kasvades tegelikult väga ilusad, ühtlased ja omapärased rohepinnad, mis modernistliku majaga oluliselt nüansirohkemalt kaasa mängivad kui tavapärane lahendus.

 

Kõike eelnevat arvesse võttes võib ju arvata nagu mulle meeldiks kui te oma aia laseksite pisut metsikumaks kasvada, mis eesti aiakujunduskultuuri mõistes võib väga võõras ja lohakas tunduda. Kuid seda ma soovitan. Hoiate kokku aega, loodusressursse ja uskuge, sellises aias on palju rohkem karakterit, vaheldusrikkust, ruumikust ja võimalusi, kui ühtlaselt lagedas aias!

 

Merle Karro-Kalberg
maastikuarhitekt
OÜ Parem Paik

 

Viited

Email again:

Kommenteeri!

Nimi
E-mail
Kommenteeri

Kirjuta siia esimene kommentaar!