Uudised ja artiklid

Cityscape. Tallinna Linnagalerii projekt aastal 2010

Postitas: Sirle | Kuupäev: 15/02/2010

Allkas: Tallinna Kunstihoone koduleht

18.02.2010 - 16.01.2011
Cityscape
Tallinna Linnagalerii 2010

 

Järgmisest nädalast käivitab Tallinna Linnagalerii eksperimentaalse ja enneolematult mahuka näitusteseeria üldpealkirjaga Cityscape, mis kestab ei rohkem ega vähem kui 18. veebruarist 2010 16. jaanuarini 2011. Selle aja sees toimub 15 nii lokaalset kui rahvusvahelist, nii personaal- kui grupinäitust, mille fookus hõlmab linnakeskkonna ning sealsete muutustega seotud problemaatikat.

 

Selle projekti kõige otsesemaks ajendiks on linnakeskkonnas toimunud muutused ning vahetult Linnagalerii ümbrust puudutavad põhimõttelised ümberkorraldused, mis on samavõrd ideoloogilised ja poliitilised kuivõrd nad on esteetilised ning arhitektuursed. Kunstnikke kutsuti üles esitama projekte, mis seda teemat ühel või teisel viisil puudutaksid, kusjuures geograafiline areaal ei olnud piiratud sugugi mitte üksnes Tallinna või Eestiga.

 

Teiseks ajendiks oli teravdatult teadvustunud vajadus Linnagalerii näituste koostamise põhimõtteid revideerida, sest lisaks sellele, et senine “noortegalerii” määratlus on ebamäärane, pretendeerivad samale tiitlile veel mitmed teised näitusepinnad Tallinnas. Käesoleva aasta näitusteprogramm Linnagaleriis ei ole seega üles ehitatud mitte bioloogilistele vaid kontseptuaalsetele eripäradele. Raske on seda nimetada lõpuni kuratoorseks platvormiks, millele see näituseprogramm toetub, sest tegu on ikkagi suures osas konkursi korras valitud projektidega, aga igal juhul on see samm sinna lähemale. Samas võib muidugi käsitleda tervet näitusteprogrammi kui ühte läbi aasta kestvat näitust.

 

Linnagalerii asub Tallinna linnale kuuluval pinnal ja kanna seetõttu Linnagalerii nimetust on igati loogiline alustada galerii ümberprofileerimist galerii nimest lähtuvalt, et lõpuks ometi viia see suhe linna ja galerii vahel mingile muule kui formaalsele ja rahalisele tasandile. Asjaolu, et Tallinna linnakeskkond on elamas läbi müstilisi transformatsioone, põhjendab seda valikut veelgi. Soovisime galeriid välja pakkuda kui katsepolügooni eelkõige kunstnikele aga ka teistele loovinimestele, millelt tõukudes jõuaksime ehk uute teadmisteni selle kohta, millist väärtuskeskkonda linnas produtseeritakse või ei produtseerita. Samavõrd huvitavad meid aga ka kõikvõimalikud mentaalsed ja aistingulised, sub-kultuursed linnatajud, afektid, ruumid.

 

Cityscape´i näitusteprogramm on ülesehitatud järgmiselt

 

18.02-07.03 Ignar Fjuk & Silver Vahtre
11.03-28.03 Urmas Pedanik
01.04-18.04 Erki Kasemets
22.04-09.05 Liina Siib
13.05-30.05 Alessandro Damiano (ITA, kuraator Elnara Taidre)
03.06-27.06 "Odessa" veinitehas esitleb: Odessa punk (Ukraina foto, kuraator Anders Härm)
01.07-18.07 Marko Nautras
22.07-08.08 Ott Kadarik
12.08-29.08 Jass Kaselaan
03.09-19.09 Kadri Klementi & Helis Heiter
23.09-10.10 Taaniel Raudsepp & Sigrid Viir
14.10-31.10 Eva Labotkin
04.11-21.11 Karel Koplimets & Ivar Veermäe
25.11-12.12 Erkki Luuk & Chaneldior
16.12-16.01 Santiago Sierra (MEX)

 

Aasta esimeses otsas kevadtalvel on galerii näitusepind vanema ja keskmise põlvkonna kunstnike päralt. Igatahes ei ole tegu enam verinoorte kunstnikega. Ignar Fjuk ja Silver Vahtre, näiteks, otsivad dialoogi oma 1979. aasta näituseprojektiga, mis käsitles toonast linnakeskkonda, Urmas Pedanik,  eesti üks stiilsemaid urbanistlikke maalijaid, kelle jaoks see on üldse esimene esinemine viimase 20 aasta jooksul, otsib samuti kontakti oma varasemat maalide külma esteetika ja urbanistlike motiividega. Järgnevad Liina Siibi ja Erki Kasemetsa näitused. “Klassikute” perioodile järgneb kerge välisnäituste periood, mille järel tuleb võibolla pisut dekoratiivsem suvi Marko Nautrase, Ott Kadariku ja Jass Kaselaane näitustega. Sügiseks suubub see sujuvalt tõsistesse linnaaktsionismi projektidesse, mis esitavad aktiivselt küsimusi avaliku ruumi kohta ning päädib kogu projekt loodetavasti Santiago Sierra aktsiooniga “NO – Global Tour”  Tallinnas. Lisaks näitame aasta vältel  kolmeks erinevaks skriininguks jaotatud video-performance`id  koondpealkirja all Rain of Down, mille on kokku pannud soome kuraatorid Anja Helminen ja Kaarina Ormio.

 

Aasta läbi oleme plaaninud organiseerida erinevaid leonguid, ettekandepäevi, kus urbanismi analüüsitaks väga erinevatest aspektidest, kaasata on planeeeritud linnageograafe, arhitekte, sotsiolooge, semiootikuid, filosoofe ja teisi aktiivseid mõtlejaid. Urban Studies on kaasaja ülikoolides populaarne õppetool, seetõttu meie programm hiiliks selle ümber ja kõrval ja vahel vaataks sissegi, kuid hoiaks oma laiapõhjalist ent siiski akadeemilist liini. Eesmärgiks koguda kokku materjal tekstikogumiku jaoks, mis võiks ilmuda koos projektiraamatuga peale projekti lõppu.

 

Anders Härm
Projekti Cityscape initsiaator
Tallinna Kunstihoone kuraator

 

Lisainfo:
anders[at]kunstihoone.ee
www.kunstihoone.ee
tel 644 2818

 

Tallinna Linnagalerii
Harju tn 13
Näituste külastamine on tasuta

 

Viited

Email again:

Kommenteeri!

Nimi
E-mail
Kommenteeri

Üks kommentaar:

09/09/10 - Sullivan21ANNIE kirjutab:
It's understandable that money can make us free. But how to act if someone does not have money? The only one way is to get the credit loans and just sba loan.