Uudised ja artiklid

Intervjuu Jan Gehliga - EFLA regionaalse kongressi ühe peaesinejaga

Postitas: Sirle | Kuupäev: 29/10/2011

Jan Gehl


Jan Gehl on mitmete auhindadega pärjatud linnauurija, kelle raamatud on iga maastikuarhitekti lugemisvaras ja tudengi esimesi õpperaamatuid.Ta on üks peaesinejatest Tallinnas novembri alguses toimuval rahvusvahelisel maastikuarhitekuuri kongressil „Mind the Gap. Landscapes for a New Era“.

 

Kongressi eel leidis Jan aega vastata paarile küsimusele.

 

Oled üks peaesinejatest Euroopa Maastikuarhitektide Föderatsiooni regionaalsel kongressil “Mind the Gap. Landscapes for a New Era” (eesti keeles “Märka tühimikku. Uue ajastu maastikud’’). Tühimikud linnasturktuurides ning –elus ilmnevad kõikides linnades. Mida tähistab “tühimik’’ Sinu jaoks? Miks tühimikud ilmnevad? Kas alati on vaja tühimikke täita?

 

TÜHIMIK. Kõige tõsisem tühimik on fakt, et ajal, mil linna- ja kohaplaanide, ehitiste ning maastike eest hoolitsevad inimesed, kes mõistavad antud temaatikatega seotud küsimusi ning on nende aspektide ülevaatamise jaoks sobiva haridusega, siis on INIMLIK MÕÕDE see, mis ei leia korralikku käistlust. Siin on tegemist tõsise TÜHIMIKUGA.

 

Kongressi eesmärgiks on pakkuda akadeemikutele, professionaalidele ning valdkonna spetsialistidele ruumi jagada kogemusi, kuidas luua linnaruumi, võimalusel kasutada selleks erinevate valdkondade võtmeoskusi. Toetudes enda kogemustele, mida pead tähtsaks arvesse võtta avalike ruumide loomisel linnakeskkonnas?

 

Veelkord pean tõdema, et mure inimeste heaolust, nende käitumisest ning suhtlusest ehitatud keskkonnaga, on tihti jäetud tahaplaanile või vähesel määral integreeritud disainiprotsessi. Liiga palju rõhutatakse vormi, disaini, tekstuuride, taimede ja ökoloogia tähtsust ning kaugelt liiga vähe pööratakse tähelepanu inimeste käitumisele ja avaliku elu tõelisele olemusele.

 

Paljudes riikides on suurimaks väljakutseks avaliku ja erasektori koostöö puudulikkus maastiku- ja linnakeskkonna projektide planeerimisel ja elluviimisel. Mida arvad – kuidas sellele väljakutsele lahendus leida?

 

Eksisteerib lugematu hulk suurepäraseid näiteid avaliku ja erasektori koostööst üle maailma. Parimad praktikad maastikuprojektide ellviimisel saavad olla suurepäraseks inspiratsiooniks sellise koostöö tekkeks.Küsis Piret Potisepp, EFLA kongressi „Mind the Gap. Landscapes for a New Era“ pressiesindaja.

 

Lisainfot kongressi kohta leiab SIIT


Viited

Email again:

Kommenteeri!

Nimi
E-mail
Kommenteeri

Kirjuta siia esimene kommentaar!