Uudised ja artiklid

Linnaaiandus Tartus ja Tallinnas

Postitas: EMAL | Kuupäev: 09/04/2017

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rea Sepping: Linnaaiandus Tartus
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Pildi autor: Roland Seer
Pildi autor: Roland Seer

Viimasel kahel aastal on Tartus pead tõstnud Üleminekulinnade liikumine (​Transition Town Movement) ning selle alla on registreerinud end kogukondlik võrgustik „Elav Tartu“. Võrgustiku moodustavad mitmed rohelise mõtteviisiga ettevõtted ja      grupeeringud, kes sel moel saavad jagada jõudu, nõud, abi ja ressursse. Antud grupp on mõeldud kõigile, kes soovivad kaasa aidata linna rohelisemaks, jätkusuutlikumaks ja elurikkamaks muutmisel. Nende eesmärkide saavutamiseks tehakse kord kuus   toimuvatel koosolekutel üheskoos esimesi samme: jagatakse infot ja mõtteid Tartus toimuva kohta ning planeeritakse ühiseid (rahastus)projekte. Lisaks on Tartu linna üldplaneeringus välja toodud potentsiaalsed linnaaianduseks sobivad alad, mis ideaalis võiksid kogukondade toel juba lähiaastatel ellu ärgata.

Eelnimetatud võrgustiku üheks väljundiks on kogukondlike linnaaedade rajamine, millest esimeseks oli Vaksali kogukonnaaed Tiigi tänaval. Tänaseks on Vaksali aed kahjuks küll lammutatud ning ala antud (mõneti irooniliselt) uue linnaparkla teenindusse, mistõttu kolis kogukonnaaed ümber Aleksandri Avatud Aeda. Uues        asukohas tegutsevad edasi inimesed, kes soovivad Tartusse tuua uut mõtteviisi, mis käivitaks kogukondliku ühisväe muutmaks Tartut rohujuuretasandil igas mõttes jätkusuutlikumaks. Aias korraldatakse erinevaid töötubasid, vestlusõhtuid ning taimede ja ökoehitusega seotud üritusi, mille eesmärgiks on realiseerida avalikke alasid, kus inimeste loovus, jagamissoov ja loodussõbralikkus ning huvi ja tahe olla osa kogukonnast saaks luua linnakeskkonna, mis inspireerib ja paneb suuremalt mõtlema.

Lisaks tegutseb Tartus Lodjakoja juures üle hektari suurusel maa-alal juba teist aastat ka MTÜ Emajõe Aed, mille fookus on kogukondlikult kohaliku mahetoidu kasvatamisel. Aias korraldatakse erinevaid permakultuuriga seotud üritusi, kus üheskoos hoolitsetakse inimeste ja looduse eest ning kus kõik põhineb õiglasel jagamisel. Lisaks on juba 7 aastat tegutsenud paarisaja liikmeline MTÜ Maheaed, kes loob tingimusi kodanikele linnas aia pidamiseks ning korraldab samuti linnaaiandust tutvustavaid ühisüritusi.

Kõik linnaaianduse grupid ootavad pikisilmi uusi huvilisi. Eelnev kogemus ei ole seejuures vajalik, sest sellega me tegelemegi – õpime üheskoos ja arendame selle käigus oma linna rohelisemaks, tervislikumaks ja sotsiaalselt ühtsemaks. 

Foto: MTÜ Maheaed
Foto: MTÜ Maheaed


-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kristiina Kupper: Linnaaiandus Tallinnas
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ka pealinnas kogub linnaaiandus populaarsust. Algse idee pakkus välja Liis Pihl innovatiivsete lahenduste konkursile, millele Tallinna Keskkonnaamet mõtles omalt poolt juurde elluviimiseks võimalikud tegevused - lihaveiste toomine Paljassaare hoiualale (sarnaselt Pärnu Linnalehmade projektile), ühisaedade projekt ja kogukonna linnaaia rajamine.

Märtsis toimus kaardirakenduses http://gis.tallinn.ee/linnaaed ettepanekute kogumine. Kokku laekus infot 121 aiandushuvilise kohta, võimalikke aedade asukohti
toodi välja 94 ja 42 aiandushuvilist pakkus välja ka võimaliku aia asukoha.

Ekraanitõmmis: Tallinna linnaaedade kaardirakendus
Ekraanitõmmis: Tallinna linnaaedade kaardirakendus

Ühisaedadega alustame juba sel aastal - mõte on jagada välja istutuskastid ja muld ning korraldada koolitusi. Lisaks alustame ka kogukonnaaia ettevalmistamisega - valime välja asukoha, kogukonna ja teadusasutuse, kes aitaks meid nii nõu kui mulla- ja kasvatatud köögivilja analüüsidega. Lisaks soovime sel aastal valmis teha ka aiakujunduse, et kõik oleks järgmiseks aastaks, kui aeda rajama hakkame, juba valmis.  Igatahes on linnaaiandus saanud Tallinnas palju meediatähelepanu ja mulle on kirjutanud ning helistanud kümned inimesed, soovides teha koostööd või andnud teada, kui hea idee see on. Nüüd on ka Tallinnas moodustatud esimene kogukonnaaiandusega tegelev MTÜ - MTÜ Rabarber. Jõudu neile ja meile! 


******************************************************
Lisainfo:
******************************************************

 • MTÜ Emajõe Aias toimub 1.04 kell 14:00 hooaja avamine, platside jagamine ja üheskoos seemnete külvamine Kaasa võtta: seemneid (mitte F1 hübriide), taimepotte ja mulda, snäkke, teed, sõpru...
  Koht ja info: Ranna tee 94, tel. 55961331, ​emajoeaed@gmail.com.        
  Lisainfo Facebookis.

 • Aleksandri Avatud Aias alustatakse aia rajamisega 8.04 algusega kell 11:00 .
  Kaasa võtta: ​ aiatööriistu, lõunasööki, töökindaid, sõpru...
  Koht ja info: Aleksandri 43, tel. 5258172, ​elavtartu@gmail.com.
  Lisainfo Facebookis.  

Pilt: Aleksandri Avatud AedPilt: Aleksandri Avatud Aed

 • MTÜ Tartu Maheaed otsib vabatahtlikke linnaaianduse aktiviste (huvi korral võta ühendust ​ siimisker@gmail.com, tel. 5550 2962).
  Lisainfo Facebookis.

 • Elav Tartu (Transition Town Tartu) 
  elavtartu@gmail.com, tel. 53818701.
  Lisainfo Facebookis.  


Viited

Email again:

Kommenteeri!

Nimi
E-mail
Kommenteeri

Kirjuta siia esimene kommentaar!