Uudised ja artiklid

Tartu sai esimese Eesti linnana omale 3D-kaardi

Postitas: Sirle | Kuupäev: 12/06/2009

Allikas: Tartu linnavalitsuse pressiteade

„Tartu on esimene linn Eestis, kellel on nüüdsest kogu linna territooriumit hõlmav 3D-kaart. Täpsusega 1:2000 valminud vektorkaarti uuendati 2007. aastal tehtud aerofotode alusel,“ ütles linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna juhataja Urmas Ahven.

 

Uudset kaarti hakatakse Ahvena sõnul kasutama ka linnaplaneerimises. „Kui detailplaneeringuga koos esitatakse tulevasest hoonest kolmemõõtmeline eskiis, siis saame seda kaardile paigutades näha kohe selle sobivust linnaruumi,“selgitas Ahven.

3D vektorkaardi tegemine läks linnale maksma ligi kolm miljonit krooni ning selle valmistas Eesti Kaardikeskus.

 

Lisainformatsioon: linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna juhataja Urmas Ahven, tel 50 28 344, Urmas.ahven[at]raad.tartu.ee

 

Allikas: Tartu Ekspress Jaan Olmaru

Eesti kaardikeskuse ligi üheksa kuud väldanud töö tulemusena on Tartu saanud esimese Eesti linnana omale kogu maa-ala hõlmava 3D-kaardi.

 

Linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna juhataja Urmas Ahvena sõnul on kaart juba mõnda aega olnud linna käsutuses ning järgmisel nädalal on plaanis seda avalikult esitleda. „Oma inimesi oleme juba koolitanud ja neile selgitusi jaganud, aga nüüd tahaks siis ka laiemalt kaarti tutvustada,“ ütles Ahven ning lisas, et kaarti on võimalik kõigil huvitatutel linnavalitsusest küsida.

 

Kaardi kasutamise võimalusi on Ahvena sõnul palju. Teise hulgas võiksid sellest huvitatud olla näiteks politsei, päästeamet ja kaitsevägi, kuid eelkõige on see suur abimees kõikvõimalike planeeringute tegemisel. „Juba sügisest tahaksime viia ehitusmäärusesse sisse nõude, et kui linnas detailplaneeringuid tehakse, peab juures olema ka 3D-kaarti sobituv illustreeriv pilt. Siis on reaalselt näha, kuidas uus hoone linnaruumi sobib,“ kirjeldas Ahven mõõtkavas 1 : 2000 tehtud kaardi kasutamise võimalusi. „Pilt on tõepärane ja kõik on mõõdetav. Täpsus on 20 sentimeetrit. Katsed on näidanud, et võib olla isegi täpsem.“

 

Tulevikus võiks Ahvena arvates kaart täies mahus olla saadaval ka Internetis, kuid selleks vajab kaart veel eraldi töötlemist ning tarkvara. Praegu uuritakse ka võimalusi teha kaart kättesaadavaks Google Earthi kaudu.

 

Digitaalse kolmemõõtmelise vektorkaardi tegemine läks linnale maksma ligi kolm miljonit krooni. Kaardi koostamiseks andis maa-amet Tartule tasuta üle eelmise aasta mais tehtud aerofotolennu tulemusel toodetud ortofotod ja muud nende tootmiseks vajalikud tehnilised andmed. Riigihanke tulemusena tootis kaardi Eesti kaardikeskus.

Eesti kaardikeskuse juhataja Rein Kelleri sõnul oli see väga mahukas, kuid huvitav töö. Tulemusega jäi kaardikeskus aga rahule. „See pilt on ikka väga tõepärane – nagu vaataks kõrghoone katuselt linna peale alla. Kui ausalt öelda, siis me polnud kaua aega 3D-mudelit teinud ning inimesed olid huviga asja kallal. See oli neile nagu maiuspala, mida teeks veel ja veel,“ lausus Keller ning lootis, et kaarti kasutatakse tulevikus palju.

Viited

Email again:

Kommenteeri!

Nimi
E-mail
Kommenteeri

Kirjuta siia esimene kommentaar!