Uudised ja artiklid

Tallinna linnapuud saavad passid

Postitas: Sirle | Kuupäev: 31/12/2005

Allikas: Postimees, Triin Olvet, reporter/toimetaja

Juunis valmib linna haljastuse kolmas seisundiuuring, mis keskendub puude tervislikule olukorrale ning selgitab nendest haiged ja murdumisohtlikud. Uuringu käigus jätkub uhkematele puudele tervisepasside väljaandmine.

 

Uuringu eesmärk on selgitada välja haiged puud, mis võivad olla nakkusallikana ohtlikud ülejäänud haljastusele ning murdudes ohustada elanikke ja nende vara. Uuring sisaldab ka teadlase soovitusi linnahaljastuse edasiseks korraldamiseks.

 

Linna maastikuarhitekt Tiina Tallinn ütles, et erilist tähelepanu pööratakse puiesteedele, tänavaäärsele haljastusele ning neile puudele, mis jäävad hoonete lähedusse ning võivad haigetena olla murdumisohtlikud.

 

Uuring maksis ligikaudu 250 000 krooni ning seda viib läbi Eesti Maaülikooli teadur, ligi 50 aasta pikkuse kogemusega metsapatoloog Märt Hanso. Peale Tallinna on Hanso linnahaljastust uurinud ka Pärnus.

 

"Algatatud Tallinna rohealade teemaplaneering saab siit palju vajalikku materjali," ütles arhitekt. "Ühe eksemplari uuringu aruandest saab ka iga linnaosa, mis annab haljastuse igapäevase hooldusega tegelejatele väärtuslikku tagasisidet."

 

Tervisepassid puudele

 

Lisaks jätkub linnapildis olulisematele puudele tervisepasside koostamine. Tervisepassis on kirjas puu liik, üldiseloomustus, üldseisund, haigused, kasvukoht jne. Lisaks teadlase soovitused.

 

Passistatud puid on praeguseks tuhatkond. Hanso sõnul annavad puude passid väärtuslikku võrdlusmaterjali hilisematele uuringutele.

 

Tiina Tallinn pidas pealinna haljastuse kõige kriitilisemaks kohaks Estonia puiestee algust, Vabaduse platsi ja Pärnu maantee nurka. Samuti on teede laiendamisega asfalt puudele väga lähedale jõudnud, oma osa mängivad ka õhusaaste ja tänavate soolatamine talvel.

 

"Vähemalt niiskust siin jagub," rääkis Tallinn. "Kui vana puu kasvab keset asfalti, on ta oma juured allika või vesiliivani välja ajanud ja vihmavee puudumine teda ei häirigi. See ongi vanade puude fenomen. Kui noor puu rapub pidevalt ja saab solki juurtele, siis ta ei kasvagi suureks."

 

"Mahasaagimine on viimane asi, mida puuga ette võtta," ütles Tallinn. "Mõne vireleva puu puhul on aidanud kastmine ja saastunud mulla vahetamine juurte peal, et juurestik saaks puhtaks."

 

Haiged puud on ohtlikud

 

Hanso sõnul on puu seisundi hindamine äärmiselt keerukas, kuid vilunud eksperdi silm suudab seda küllalt hästi teha. Vajaduse korral saab abiks võtta keerukamad meetodid.

 

"Kui tonnide raskune puu ülalt kukub, siis muljub see puruks kõik, mis alla jääb. Seetõttu on tarvis hinnata puude seisundit ja prognoosida nende elu kestvust," rääkis Hanso.

 

Teadlase sõnul tegeldakse maailmas linnapuude haigustega tõsisemalt alles viimased 10–15 aastat. Võrdlusmaterjali puudumisel ning enne uuringute alustamist ei soovinud ta Tallinna linnahaljastuse seisundile täpsemat hinnangut anda.

 

Viited

Email again:

Kommenteeri!

Nimi
E-mail
Kommenteeri

Kirjuta siia esimene kommentaar!